R E K L A M A

USTROŃ Aktualna pogoda

Wybierasz się do Ustronia?

Planując swój pobyt w Ustroniu warto poznać i zwiedzić kilka charakterystycznych dla naszego miasta punktów. W ciągu kilku ostatnich lat powstały u nas nowe restauracje, cukiernie, puby oraz inne ciekawe atrakcje turystyczne, których nie sposób ominąć. Centrum zostało wzbogacone pasażem handlowym zaś rynek miasta został odremontowany. Ciekawym punktem na rynku jest miejsce przeznaczone na grę w szachy „big saize”. Warto wspomnieć, o alei spacerowej nad Wisłą, jest to jedno z lepszych miejsc na spacer: na chodniku wydzielono pas dla rowerów a co kilka metrów jest ławka.
Dla osób lubiących chodzić po górach, warto polecić kilka ciekawych szlaków. W okolicach Ustronia wznoszą się ciekawe szczyty, na które prowadzą szlaki turystyczne: Lipowski Groń, Równica, Mała Czantoria, Wielka Czantoria. Na Czantorii znajduje się wyciąg krzesełkowy. Kolej jest bardzo dobrze znana, zarówno w regionie jak i w całej Polsce. W naszym mieście nie brakuje parków leśnych, w których można odpocząć na świeżym powietrzu oraz zobaczyć w swoich naturalnych warunkach zwierzęta.
Ustroń to głównie uzdrowisko, a więc można skorzystać z różnego rodzaju zabiegów i poprawić stan swojego zdrowia. Na terenie Ustronia jest dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna, a także baza noclegowa.

Ostrzeżenia

Miasto Ustroń

Po raz pierwszy Ustroń wymieniony był w 1305 roku w księdze uposażeń biskupów wrocławskich. Pierwsi osadnicy założyli Ustroń Dolny (tereny w rejonie dzisiejszej stacji kolejowej Ustroń). W 2 poł. XVI w. zaczął powstawać Ustroń Górny (okolice dzisiejszego centrum), a jeszcze dalej w górę Wisły, „na Polance” (dziś Ustroń Polana), pierwszych 12 zagrodników odnotowano w 1607 r. Ustroń Dolny i część Górnego były od najdawniejszych czasów własnością szlachecką, a pierwszym znanym właścicielem był (na początku XVII w.) Marcin Kloch z rodu Korniczów. Pozostała część Górnego Ustronia stanowiła własność książęcą. Z czasem ustrońskie dobra szlacheckie uległy rozdrobnieniu, które starali się przejąć książęta cieszyńscy. Elżbieta Lukrecja w 1633 roku kupiła od Mikołaja Rudzkiego część Ustronia Górnego i Polankę, a w 1637 roku – część Ustronia Dolnego, należącą do Tschammera. Pozostałe ostatecznie w 1738 r. zostały wykupione przez księcia cieszyńskiego Franciszka Lotaryńskiego. Obie części Ustronia połączono w jedną wieś w 1839 r.

Turystyka i rekreacja w Ustroniu

Niezwykłe położenie Ustronia wśród malowniczych zboczy, różnica wzniesień pomiędzy centrum miasta a Czantorią Wielką i Równicą (ponad 500 m), oznakowane szlaki spacerowe i turystyczne oraz urządzenia sportowo-rekreacyjne – stwarzają doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej, rowerowej oraz innych sportów letnich i zimowych.

Przyjeżdżający gości, którzy nie są zwolennikami długich wędrówek po górach, mogą skorzystać z oznakowanych szlaków spacerowych (o łącznej długości 28,5 km). I tak na przykład warto udać się do Źródła Karola po dobrą wodę, bądź zwiedzić leśną ścieżkę na stoku Skalicy, poznać gatunki drzew rosnących w lasach Beskidu Śląskiego, zobaczyć „ptasi zegar” i posłuchać śpiewu ptaków.

Wyjątkowa popularnością wśród turystów cieszy się kolej linowa – krzesełkowa na Czantorię. Tu z polany Stokłosicy roztacza się piękna panorama Ustronia i Beskidu Ślaskiego, natomiast ze szczytu Czantorii (dojście ok. 30 min.), przy dobrej widoczności, zobaczyć można Tatry i Małą Fatrę. Będąc na Czantorii można skorzystać z Letniego Toru Saneczkowego o długości 710 m.

Wycieczki w góry

Czantoria Wielka 995m. npm.
Szczyt góry Czantorii jest szczytem granicznym. Dzięki powstałej wierzy widokowej jest świetnym punktem widokowym na dolinę Wisły, Ustroń, Beskid Śląski oraz Pogórze. Podczas sprzyjających warunków atmosferycznych i dobrej widoczności można również zobaczyć w oddali Tatry i Małą Fatrę. Pod szczyt Czantorii dostać można się m.in. dzięki linowej kolei krzesełkowej o długości 1640m. wybudowanej w 1967 r. Jej dolna stacja znajduje się w dzielnicy Ustronia – Ustroniu Polanie, górna zaś na Polanie Stokłosica.

Równica 884m. npm.
Szczyt swą niezwykłą popularność zawdzięcza przede poprzez łatwy dostęp. Bez problemu na samą górę można wjechać m.in. samochodem. Z polany usytuowanej pod samym szczytem Równicy rozciąga się widok na zachód i południowy zachód z ciągnącym się w kierunku Stożka pasmem Czantorii. Kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają można również zobaczyć szczyty Beskidu Śląskiego leżącego za Olzą. W kierunku bardziej na południe roztacza się natomiast pasmo Baraniogórskie.

Polecane obiekty gastronomiczne…
Wyróżnione Pizzerie

SiSi Pizzeria e Ristorante

Wyróżnione Street Food

Rolls-Burger

Wyróżnione Cukiernie

U Janeczki

Polecane obiekty noclegowe…
Wyróżnione Apartamenty

Bahus

Wyróżnione Apartamenty

14ka

Wyróżnione Kwatery i pokoje

Pokoje Agat

Wyróżnione Hotele

Kolejarz Best For You

Loading...