Zamkowy Browar Cieszyn

Dlaczego „Zamkowy”?

W pierwszej połowie XIX wieku, rezydencja Habsburgów w Cieszynie wymagała gruntownej przebudowy. Oranżeria, park w stylu angielskim i w końcu browar, wybudowany na polecenie arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, stanęły na Górze Zamkowym w sąsiedztwie zamku. Piwo szybko stało się popularne, czego wynikiem było założenie w 1856 roku kolejnego browaru w Żywcu.

Tradycyjne metody czyli…?

Nie zdarza się dzisiaj, aby browar przetrwał próbę czasu w tym samym układzie. Browar Zamkowy w Cieszynie, jako jeden z nielicznych w Europie jest wierny tradycji, o czym świadczy fakt, że poszczególne procesy ciągle odbywają się w komorach wydrążonych w górze zamkowej, zaś piwo fermentuje tutaj w otwartych kadziach..

Jak wrzesień to Bracka Jesień

Piwo powinno przede wszystkim zbliżać. Cieszyn utrwala tę tradycję na Brackiej Jesieni. Spotkania piwnych amatorów i koneserów łączą degustacje, wykłady, ale przede wszystkim zabawa i uznanie. Gala wręczenia nagród i ogłoszenie Grand Championa to zawsze ważna chwila w dziejach polskiego piwowarstwa.

Rzemiosło

Warsztat w Browarze Zamkowym ma wielkie znaczenie. Od 2009 roku, polscy piwosze co roku czekają na dzień 6 grudnia – piwną premierę Grand Championa. Zwycięski styl warzony jest według receptury laureata konkursu polskich piwowarów domowych. Warzenie specjalnej edycji odbywa się na miejscu – w Browarze Zamkowym.

Odwiedź browar

Wycieczka jednodniowa

Czas wizyty: ok. 1 godz. Wejście: 20 zł

Gdy wizyta w browarze dobiegnie już końca, należy rozejrzeć się po okolicznym Wzgórzu Zamkowym. Wspinaczka na Wieżę Piastowską, odpoczynek w ogrodzie przy Rotundzie oraz podróż po nowym wzornictwie w Zamku Cieszyn – jest z czego wybierać.

Zapraszamy do zwiedzania w:
piątki, godz. 17:00 – nocne z degustacją
soboty, godz. 12:00; 14:00 i 16:00

Wycieczka dwudniowa

Czas wizyty: ok. 1 godz. Wejście: 20 zł

Dwudniowy wyjazd do Cieszyna poleca się szczególnie aby poznać piwny dobrobyt. Wizyta w Browarze Zamkowym to idealne wprowadzenie do spróbowania tego, co najbardziej Cieszyn – cieszyńskich. Na terenie browaru znajduje się dla gości sala restauracyjna, a w sezonie – ogródek letni.

Na szlaku turystycznym Cieszyna nie może zabraknąć Wzgórza Zamkowego, Rynku, Małej Wenecji oraz sprawdzenia co słychać u czeskich braci.

Kontakt

Adres: ul. Dojazdowa 2, 43-400 Cieszyn
Telefon: +48 33 851 64 02

Odległość z Ustronia: ok 15km

www.browarcieszyn.pl