R  E  K  L  A  M  A

Czantoria Wielka 995m. npm.

Szczyt góry Czantorii jest szczytem granicznym. Dzięki powstałej wierzy widokowej jest świetnym punktem widokowym na dolinę Wisły, Ustroń, Beskid Śląski oraz Pogórze. Podczas sprzyjających warunków atmosferycznych i dobrej widoczności można również zobaczyć w oddali Tatry i Małą Fatrę. Pod szczyt Czantorii dostać można się m.in. dzięki linowej kolei krzesełkowej o długości 1640m. wybudowanej w 1967 r. Jej dolna stacja znajduje się w dzielnicy Ustronia – Ustroniu Polanie, górna zaś na Polanie Stokłosica. Od końca 2006 roku funkcjonuje nowa, wyprzęgana, czteroosobowa kolej. Przybliżony czas przejazdu wynosi ok 6 min. Stamtąd w 30 min można przejść na sam szczyt Czantorii.
Na polanie Stokłosica znajduje się równiez inna z atrakcji Czantorii – letni tor saneczkowy, wybudowany w sierpniu 1997 roku. Metalowa rynna o długości 710m, przebiega serpentynami (9 zakrętów) przez polanę. Po torze może poruszać się 60 „saneczek”, wszystkie dwuosobowe. Powrót saneczek wraz z pasażerem na miejsce startu odbywa się przy pomocy wyciągu narciarskiego o długości 230m.

Dojście pieszo:

 • Za znakami czerwonymi, z Ustronia Polany przez polanę Stokłosica.
  Czas dojścia do szczytu ok 1,5 godz.
 • Za znakami niebieskimi, z Ustronia Zdroju (dworzec PKP) przez Poniwiec.
  Czas dojścia ok 2,5 godz.
 • Za znakami żółtymi i czarnymi, z Ustronia Rynku przez Małą Czantorię.
  Czas dojścia ok. 3,5 godz.

Więcej informacji:
Aktualne ceny biletów zniżkowych, grupowych, itp oraz więcej informacji na stronie www.czantoria.net

Równica 884m. npm.

Szczyt swą niezwykłą popularność zawdzięcza przede poprzez łatwy dostęp. Bez problemu na samą górę można wjechać m.in. samochodem. Z polany usytuowanej pod samym szczytem Równicy rozciąga się widok na zachód i południowy zachód z ciągnącym się w kierunku Stożka pasmem Czantorii. Kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają można również zobaczyć szczyty Beskidu Śląskiego leżącego za Olzą. W kierunku bardziej na południe roztacza się natomiast pasmo Baraniogórskie. Tuż pod szczytem Równicy znajduje się schronisko turystyczne PTTK, „Chata Zbójnicka” i 200-letnia chatka znana jako „Czarcie Kopyto”. Nieco niżej otwarty w 2007 roku Kompleks Extreme z wieloma atrakcjami!

Dojście pieszo:

 • Z Ustronia za znakami czerwonymi (główny szlak beskidzki).
  Czas dojścia ok. 2 godz.
 • Z Ustronia Polany za znakami czerwonymi (główny szlak beskidzki).
  Czas dojścia ok. 1,5 godz.